جدیدترین سریال های ایرانی
جدیدترین فیلم های ایرانی

دانلود سریال شب های مافیا

دانلود سریال ایرانی جادوگر | مای تی وی
سال ساخت: 1399 | پخش: 99 | پخش کننده:
تهیه کننده، نویسنده و کارگردان: سعید ابوطالب

بازیگران شب های مافیا (فصل اول)

مجید واشقانی، هومن حاجی عبداللهی، محمدرضا علیمردانی، میرطاهر مظلومی، بیژن بنفشه خواه، عماد طالب زاده، هادی کاظمی، حامد آهنگی، سیدجواد هاشمی، بهرنگ علوی، کاوه خداشناس و محمدرضا هدایتی.

گفتنی است که دور نخست شب های مافیا در 4 فصل برگزار شده است که هر فصل دارای بازیگران مختص به خود بوده است. ما در این بخش به بازیگران فصل اول اشاره کرده‌ایم.

خلاصه شب های مافیا

مافیا مسابقه‌ای است که در آن دو گروه به رقابت با هم می‌پردازند که مافیا و شهروند نام دارند. در این بازی باید با استفاده از آزمون و خطا یکدیگر را شناسایی کرده و در نهایت مافیا را از شهر بیرون کنند. در این مسابقه که یک اجرا کننده دارد و محمدرضا علیمردانی این وظیفه را بر عهده گرفته است روند مسابقه به این صورت است که در فصل‌های مختلف یک بازیگر 12 نفر از دوستانش را برای بازی دعوت می‌کند و در سه گروه 12 نفره که یک گروه از آنها را خانم‌ها تشکیل می‌دهد به رقابت با هم پرداخته می‌شود. در واقع هر گونه 12 نفر با هم مسابقه می‌دهند و گروه‌ها ارتباطی با هم ندارند.

گفتنی است که شب های مافیا در دو فاز شب و روز پیگیری می‌شود. در واقع پس از اعلام دارو با این عنوان که شب شده است، همه باید چشم‌هایشان را ببندند و در این لحظه با اجازه داور، مافیا چشم‌هایشان را باز می‌کنند تا به کمک هم یک نفر را بکشند. پس از آن مافیا هم دوباره می‌خوابند و بعد از آنکه صبح اعلام شد، مسابقه شروع می‌شود تا بررسی‌ها برای اینکه مشخص کند که دیشب چه کسی کشته است، ادامه داشته باشد. البته ناگفته نماند که در این بازی هیجان انگیز نقش‌های مختلف دیگری مانند پزشک، پلیس و… نیز حضور دارند.

زمان پخش در شبکه نمایش خانگی

اولین مجموعه از شب های مافیا در 27 آبان 99 بوده است.

معرفی نقش‌های شب های مافیا

همانطور که حتماً متوجه شده‌اید، شب های مافیا دارای دو نقش در بازی است که هر کدام به زیرمجموعه‌های مختلفی تقسیم بندی می‌شوند که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم:

·       گروه شهروندان

شهروند. وظیفه‌ی خاصی در بازی ندارد. می‌تواند تصمیم بگیرد، صحبت کند و در نهایت پس از رأی‌گیری که شب فرا می‌رسد، باید بخوابد.

شهردار. حق وتو دارد. در واقع ممکن است شخصی با رأی گیری حذف شده باشد که شهردار اگر احساس کند که او شهروند است، می‌تواند او را در بازی نگه دارد.

پزشک. اگر توسط مافیا تروری انجام شود و دکتر شخص را به درستی تشخیص دهد، می‌تواند آن را درمان کند. حتی پزشک می‌تواند خودش را در صورت ترور درمان کند.

قاضی. این نقش می‌تواند نتیجه‌ی رأی گیری روز را تغییر دهد. در واقع نتیجه یا باطل یا ملغی خواهد شد.

جان سخت. این نقش می‌تواند تا 24 ساعت پس از آنکه در معرض مرگ قرار گرفت، زنده بماند. همچنین جان سخت می‌تواند از افراد خارج شده از بازی استعلام بگیرد تا متوجه شود که چه نقشی در بازی داشته‌اند.

حرفه‌ای. می‌تواند هر شب به مافیا شلیک کند اما باید در نظر داشته باشد که با هر شلیک اشتباه (به شهروندان خودش) باید از بازی خارج شود.

البته گفتنی است که نقش‌ها اعلام شده فقط بخشی از نقش‌های بازی شب های مافیا هستند که در گروه شهروندان قرار دارند. از دیگر نقش‌ها می‌توانبه فروشنده، خوابگرد، روان‌پزشک، زندانبان و… اشاره کرد که هر کدام وظیفه‌ و نقش خاص خودشان را دارند.

·       گروه مافیا

مافیای ساده. مانند همه‌ی افرادی که در بازی هستند می‌تواند صحبت کند، رأی دهد و در تصمیم‌گیری‌های شب نیز شرکت داشته باشد.

ناتاشا. این نقش در بازی می‌تواند افراد را برای روز بعدی به حالت سکوت دعوت کند حتی اگر آن یک نفر یکی از هم گروهی‌هایش باشد.

دکتر لکتر. این نقش وظیفه دارد که هر شب یکی از مافیاها را انتخاب کرده تا از خطر تیر خوردن در شب نجات پیدا کنند.

آمپول زن. این نقش با روش‌های مختلف شروع به شکنجه می‌کند تا به حرف بیاید.

از دیگر نقش‌های گروه مافیا می‌توان به پدرخوانده، گروگانگیر، مرد قوی، افسونگر و… اشاره کرد که هر کدام داری وظایف مختلفی هستند که به جذابیت بازی کمک می‌کند.

نقد شب های مافیا

صحبت‌های مختلفی در خصوص شب‌های مافیا به گوش می‌رسد که شاید همه‌ی آنها درست نباشد. به همین دلیل ما در این بخش قصد داریم نقد بهتری را از این مجموعه داشته باشیم. به طور کلی وقتی به پوستر شب های مافیا نگاهی می‌اندازیم، متوجه می‌شویم که جمعی که برای این مجموعه دور هم جمع شده‌اند، جمع متنوعی نیست چرا که اکثر افرادی که در بازی حضور دارند، بازیگران طنز هستند و این موضوع بخودی خود از جذابی‌های اجرا می‌کاهد.

به بازی که رجوع می‌کنیم اوضاع آنچنان که انتظار داریم پیش نمی‌رود چرا که انگار بعضی از افراد به آن صورت هم بازی را بلد نیستند و صرفاً شرکت کرده‌اند. همانطور که می‌دانید این بازی فوق العاده هیجان‌انگیز است اما از همان اولین قسمت‌های این مجموعه‌ می‌توان دریافت که با شورانگیزی زیادی روبرو نیستیم. ضمن اینکه در طول بازی شب های مافیا متوجه رودربایسی افراد حاضر با یکدیگر هستیم که طبیعتاً جذابیت‌های بازی را کم می‌کند.

به طور کلی اگر بخواهیم در خصوص کیفیت این سریال صحبت کنیم، باید بگوییم که شب های مافیا خیلی لوس پیش می‌رود و از هیجانی که باید وجود داشته باشد، اثری نیست. در واقع تنها چیزی که این بازی را هیجان انگیز می‌کند، کل کل بین افراد حاضر در بازی است که خیلی کم اتفاق می‌افتد. برای مثال وقتی افراد بعنوان پدرخوانده انتخاب می‌شوند باید هیجان زیادی را به بازی بدهند اما این اتفاق که دلیلش هر چه هست، رخ نمی‌دهد و همین باعث شده است که از هیجان و شلوغ‌کاری خبری نباشد.

ضعف دیگری که می‌توان بر روی این سریال گذاشت این است که در ابتدای کار هیچ توضیحی از بازی به بیننده ارائه نمی‌شود. در واقع مخاطبانی که هیچ اطلاعاتی از این بازی ندارند، باید به جستجوی نحوه‌ی بازی بپردازند و یا اینکه آنقدر به تماشای شب های مافیا ادامه دهند تا بالاخره متوجه داستان بشوند. احتمالاً فرض بر این گذاشته شده است که همه‌ی بینندگان تسلط کافی بر روی این بازی دارند؛ موضوعی که از افراد حاضر در بازی هم دیده نمی‌شود. البته اگر چه در قسمت‌های بعدی با استفاده از انیمیشن به توضیح این بازی پرداخته شده است اما این موضوع در ابتدا تعیین نشده بود.

البته در این بازی از بانوان نیز استفاده شده است که پراکندگی افراد حاضر در بازی به نسبت آقایان بهتر بوده است اما ای کاش بازی به صورت جداگانه انجام نمی‌شده است چرا که هیجان بازی به این بوده است که خانم‌ها در کنار آقایان به بازی بپردازند. به طور کلی این سریال خیلی بهتر از اینها می‌توانست در شبکه خانگی به نمایش دربیاید که امیدواریم در ادامه بهتر شود.

شب های مافیا را ببینیم یا نه

اگر چه شب های مافیا دارای ضعف‌های غیرقابل انکار است اما می‌توان آن را بعنوان یک برنامه سرگرم کننده در لیست برنامه و فیلم‌هایمان قرار داد. ضمن اینکه از این نوع برنامه‌ها به ندرت در ایران تولید شده است که این موضوع هم ما را به سمت و سوی تماشای این برنامه می‌برد. بنابراین توصیه می‌کنیم اگر به سریال‌های جذاب سرگرم کننده و البته هیجانی علاقه‌مند هستید، می‌توانید شب های مافیا را در لیست فیلم‌هایتان جهت تماشا قرار دهید.

جدیدترین سریال های ایرانی
جدیدترین فیلم های ایرانی
فهرست